Rozwojowy Las

ROZWOJOWY LAS – leśne warsztaty dla przedszkoli i klas I – IV

Chcesz uczestniczyć ze swoją grupą w Rozwojowym Lesie? Skontaktuj się ze mną: kontakt@tyskielovelasy.pl

Drogi Rodzicu, Drogi Wychowawco i Nauczycielu. Jeśli szukasz rozwiązania na dzisiejsze oderwanie dzieci od świata przyrody, martwi Cię, że przez szybki rozwój technologii dzieci spędzają zdecydowanie za mało czasu wśród natury, na świeżym powietrzu, poza betonowymi budynkami, w naturalnym świetle – leśne warsztaty dla grup przedszkolnych i szkolnych „Rozwojowy Las”, pod okiem leśnego przewodnika, będą idealną okazją, by to zmienić. Pozwólmy dzieciom na zbudowanie relacji i więzi z przyrodą, dzięki czemu będą lepiej się rozwijać, lepiej poznają naturalne środowisko, a także nabiorą szacunku i poczucia odpowiedzialności za przyszłość świata przyrody.

Warsztaty leśne ROZWOJOWY LAS to spotkania w lesie dla dzieci z grup przedszkolnych oraz szkolnych w klasach I-IV, nastawione na budowanie bliskiej relacji i więzi z naturą oraz poznawanie leśnego środowiska poprzez zabawę, przygodę, uważność, otwieranie zmysłów, doświadczanie, tworzenie i edukację.

Zastanawiasz się, po co zabierać dzieci do lasu?

Liczne badania naukowe udowodniły, że bliskość natury jest bardzo ważna w rozwoju dzieci. Las między innymi:

  • dostarcza dzieciom naturalnych bodźców sensorycznych
  • wspiera rozwój poznawczy, emocjonalny, ruchowy i psychiczny
  • uczy koncentracji i precyzji
  • wpływa pozytywnie na sen i lepszy apetyt
  • redukuje poziom lęku i stresu
  • wzmacnia system odpornościowy
  • wyzwala w dzieciach kreatywność
  • otwiera zmysły i uczy uważności
  • jest najlepszym, naturalnym i darmowym placem zabaw
Na czym oparte są spotkania ROZWOJOWY LAS?

Zmysły i uważność – Poprzez spokojne, bezwysiłkowe i uważne aktywności pobudzimy nasze zmysły, by dzięki obserwacji, dotykowi, węchowi oraz słuchowi mocno zanurzyć się w leśnej atmosferze i doznawać go jeszcze głębiej. Z wykorzystaniem elementów kąpieli leśnych (Shinrin yoku), mindfulnessu (bycia w Tu i Teraz, dziecięcych medytacji oraz oddechu), rozwijać będziemy umiejętność koncentracji i skupienia

Przygoda i zabawa – Las to prawdziwie naturalny plac zabaw. Wykorzystamy bycie w nim do kreatywnych i spontanicznych zabaw i gier. Wiele z nich opartych będzie na pedagogice przygody i pedagogice przeżyć i uczy nie tylko budowania relacji z przyrodą, ale także relacji interpersonalnych, współpracy i integracji w grupie. Podczas zabaw pozwolimy dzieciom być po prostu sobą, by mogły kreować i tworzyć zgodnie ze swoją dziecięcą ciekawością i wrażliwością

Edukacja – Podczas spotkań w lesie oprócz zmysłowych doznań, przygody i zabawy, na każdym leśnym spotkaniu „przemycona” zostanie również dawka wiedzy przyrodniczej, głównie o leśnym świecie. Rozmawiać będziemy np. o tym czym jest las, o jego warstwach, zwierzętach mieszkających w lesie, poznawać będziemy gatunki drzew, które spotkać możemy w polskich lasach, o tym jak rozpoznać tropy i ślady zwierząt, o zmianach zachodzących w lesie w poszczególnych porach roku itp.

Podczas leśnych spotkań zapewniam: warsztat leśny, maty do siedzenia, hamaki, wszelkie akcesoria do leśnych aktywności, materiały do leśnych prac (małe rękodzieła) oraz zadaszenie w razie niespodziewanych opadów deszczu.

WAŻNE
Podczas leśnych warsztatów dzieci pozostają pod opieką wychowawców/opiekunów, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci w lesie przez cały czas trwania spotkania.
Na każde spotkanie dziecko powinno być odpowiednio przygotowane: obowiązuje strój terenowy (dostosowany do pory roku i panujących warunków atmosferycznych), repelent przeciw owadom (w razie potrzeby), dziecko powinno mieć wygodne terenowe obuwie oraz mieć ze sobą mały plecaczek z peleryną /kurtką przeciwdeszczową, małą przekąską i czymś do picia.

Lekki deszcz nam nie straszny. Jednak w razie złych warunków pogodowych, mocnego deszczu, burzy lub silnych wiatrów, spotkania zostaną przełożone na inny termin.

Cena: 30,00 zł od uczestnika (preferowane grupy około 20 dzieci)

Czas trwania: 120 minut

Miejsce spotkań: środowisko leśne, do uzgodnienia

Jestem otwarta na wszelkie formy współpracy. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *